Fetele de la Şcoala Gimnazială „Matei Basarab” din Târgoviște au beneficiat de informații sigure legate de corp, navigarea sistemului medical şi metode de siguranță în relațiile cu cei din jur, transmise de o echipă de specialişti, aşa cum ar trebui să se întâmple obligatoriu în fiecare şcoală.Organizația „Salvați Copiii” a lansat campania „Vrem educație pentru sănătate în școli!” și cere acces nelimitat al adolescenților de peste 14 ani la programe de educație pentru sănătate, fără acordul părinților.
„Educația pentru sănătate este un drept al adolescenților, nu o stigmă socială. Este important să acționăm în beneficiul copiilor noștri, și nu în virtutea unor prejudecăți sociale care îi pot pune pe copii în situații de risc. Accesul la informație înseamnă sănătate, cunoaștere a drepturilor și securitate”, spune Andreea Raicu, ambasadorul campaniei, citată în comunicatul „Salvați Copiii”.
” Mulțumim pentru deschidere conducerii, părinților şi fetelor, care au fost foarte curioase şi dornice să cunoască mai multe.
Mulțumim, Andreea Raicu, Adina Paun, Cornelia Paraipan, Alexandrescu Gabriela, Zoe Daniela şi voluntarilor inimoşi”, a transmis Organizaţia Salvați Copiii România